Liga Mistrzów. Legia przyniosła wstyd wszystkim Polakom.

Real Madryt – Legia Warszawa. 12 kiboli Legii zatrzymanych.

z20849679qreal-legia

W efekcie zamieszek we wtorek wieczorem pod stadionem Realu Madryt, przed meczem piłkarskiej Ligi Mistrzów, rannych zostało osiem osób. Pięciu wśród poszkodowanych to fani Legii Warszawa, zaś trzech pozostałych – funkcjonariusze miejscowej policji. Zatrzymano również 12 kiboli.

Starcia miały miejsce w godzinach wieczornych przed bramą stadionu Santiago Bernabeu. Do bijatyki doszło na przylegającej do obiektu Realu ulicy Rafaela Salgado, w pobliżu znajdującego się tam osiedla. Według komunikatu komendy głównej policji w Madrycie wszyscy poszkodowani w czasie zajść otrzymali szybko pomoc medyczną.

„Nasi funkcjonariusze w rezultacie zajść pod stadionem aresztowali 12 najbardziej krewkich kibiców Legii Warszawa” – poinformowała policja.

Wprawdzie większość hiszpańskich mediów twierdzi, że głównymi sprawcami zamieszek pod stadionem są Polacy, ale fani Legii, z którymi rozmawiała PAP, nie zgadzają się z zarzutami. Uważają, że policja na koniach oraz funkcjonariusze oddziału szybkiego reagowania stale prowokowali adeptów stołecznego klubu na odcinku pomiędzy stadionem a znajdującą się po drugiej stronie ulicy restauracją Jose Luis.

Menedżer madryckiego lokalu potwierdził, że goście z Warszawy słusznie mogli czuć się rozdrażnieni nadmierną obecnością policji i przesadzonymi, jego zdaniem, środkami ostrożności.

„Zupełnie nie rozumiem dlaczego skierowano tu tylu funkcjonariuszy. Fani Legii nie stwarzali zagrożenia ani dla porządku publicznego tutejszego osiedla, ani tym bardziej dla naszej restauracji. Wielu z nich zamawiało u nas posiłki i napoje, w tym alkohol, ale nie zachowywali się w sposób agresywny” – powiedział PAP Omar Gonzalez, menedżer restauracji Jose Luis.

Jak przyznał, nie pamięta aby tak dużą liczbę funkcjonariuszy policja wysłała kiedykolwiek w pobliże Santiago Bernabeu.

„Uważam, że przesadzono nieco ze środkami bezpieczeństwa. Nawet podczas derbów w Madrycie, kiedy przybywają tu bardzo groźni kibice miejscowego Atletico, aparat bezpieczeństwa nie jest tak rozbudowany. Kibice lokalnego rywala Realu stanowią zdecydowanie większe zagrożenie dla ładu publicznego niż kibice z Warszawy” – zaznaczył Gonzalez.

Według hiszpańskich mediów policja skierowała do zapewnienia bezpieczeństwa podczas meczu Real-Legia ponad 2000 funkcjonariuszy, czyli o ponad 500 więcej niż na El Clasico z FC Barceloną.

We wtorek przed południem policja zatrzymała w Madrycie trzech kiboli z Polski. Postawiono im zarzuty zakłócania porządku, wandalizmu, próby kradzieży oraz ataku na dwie kelnerki.

„Współczujemy takich osób w stolicy Polski” – Mówili niektórzy fani Królewskich z Madrytu, po czym dodali że Stadion Legii powinien zostać zamknięty na stałę, aby kibice nie przynosili wstydu swojemu państwu.

Mecz zakończył się Wynikiem 5-1 dla Królewskich .

z20856131q

NAJNOWSZE WPISY