Foxconn zastąpi wszystkich ludzi robotami. Korporacje stawiają na roboty. Ludzie są zbyt wadliwi

Tajwański gigant Foxconn zastąpi wszystkich ludzi robotami. Foxconn jest już mocno zautomatyzowany i większość prac wykonują tam roboty. Tym razem chce zupełnie wyeliminować wadliwego człowieka ze swojej fabryki i zastąpić go robotami.

 

Korporacja przedstawiła plan, zakładający zwolnienie niemal wszystkich  pracowników. Pierwsza faza zakłada wdrażanie maszyn na stanowiskach, które stanowią potencjalne zagrożenie dla życia, a także są nieprzyjemne do wykonywania przez ludzi. Druga faza to automatyzacja linii produkcyjnej. Trzecia, ostatnia faza zakłada praktycznie pełną automatyzację produkcji we wszystkich fabrykach. Korporacja pozostawi jedynie minimalną liczbę pracowników, którzy będą nadzorować procesy produkcyjne, logistyczne, testowe i inspekcyjne.

Ale i te stanowiska są powoli wypierane przez maszyny.  Japoński koncern Hitachi postanowił wykorzystać sztuczną inteligencję jako kierownika w swoich magazynach. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. według Hitachi pozwoliło to zwiększyć produktywność o 8%. Algorytm potrafi analizować działania swoich pracowników oraz ich sposoby radzenia sobie z danym problemem. Jeśli jakieś rozwiązanie jest dobre i efektywne, SI analizuje je i bierze pod uwagę, gdy wydaje polecenia innym pracownikom. Wszystko to odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka. Okazuje się więc, że sztuczna inteligencja doskonale nadaje się do kierowania zespołem pracowników.

Na tym nie koniec. Korporacje nie zostawiają miejsc pracy nie tylko na stanowiskach kierowniczych czy liniach produkcyjnych. Człowiek powoli staje się zbędny nawet na magazynach . W Japonii powstał robot humanoid, który potrafi rozładowywać towar.

Japoński humanoidalny robot HRP-2 jest  w stanie przeciągać ciężkie przedmioty i to na różne sposoby. Robot jest w stanie utrzymać w swoich rękach przedmioty, a nawet przenosić największe obciążenia na plecach.

 

Do społeczeństwa jeszcze nie dociera pełna wiedza na temat zmian na rynku pracy, do których może dojść na skutek przełomów technologicznych w zakresie automatyki i robotyki. O problemie kurczącego się rynku pracy zwrócił ostatnio uwagę Bill Gates, który podczas wykładu w American Enterprise Institute, stwierdził, że w ciągu następnych 20 lat na skutek robotyzacji i rozwoju informatyki rynek pracy zmieni się tak bardzo, że wiele zawodów praktycznie przestanie istnieć.

Niektóre analizy brzmią wręcz alarmująco. Eksperci z Instytutu Nomura po przeprowadzeniu odpowiednich badań stwierdzili, że roboty mogą w przyszłości zastąpić nawet 50% siły roboczej w Japonii.

Amerykańscy badacze doszli do podobnego wniosku – około 47% pracowników w USA jest zagrożonych utratą pracy. Istnieje spore ryzyko, że transport, logistyka oraz wsparcie administracyjne zostanie zautomatyzowane.

Spośród 31 milionów pracowników, nawet 18 milionów straci swoją pracę. Inteligentne algorytmy będą mogły w znacznej mierze zastąpić pracowników administracyjnych, co dotyczy aż 68% osób w tym sektorze. Również mechanicy oraz operatorzy maszyn będą mogli czuć się zagrożeni. Prawie 60% mieszkańców Niemiec straci pracę na rzecz robotów w nadchodzących dekadach. Na Światowym Forum Ekonomicznym przedstawiono raport, który ostrzega, że około 65% dzieci, które rozpoczynają dziś szkoły podstawowe, nie będą mogły znaleźć w przyszłości pracy.

Można naturalnie założyć wariant optymistyczny. Ludzie nie będą pracować a korporację i możni tego świata podzielą się owocami pracy robotów ze społeczeństwem, które przez dekady pracowały na technologię, jaką obecnie dysponujemy. Niestety znając chciwość korporacji, to obawiam się, że jak zwykle to oni zagarną owoce pracy całego społeczeństwa . A my? A my staniemy się zbędnym ogniwem.

 

źródła: http://www.theverge.com/2016/12/30/14128870/foxconn-robots-

aiapl.com.pl/

NAJNOWSZE WPISY