Ile waży dusza? #paranormal

Jeśli jest jedna rzecz, która wzbudziła ciekawość wielu filozofów i ludzi nauki i religii na przestrzeni dziejów, to jest to pytanie, czy ludzie mają dusze, czy nie. To ziarno świadomości, które pozwala nam być czymś więcej niż tylko zwierzętami. Wielu filozofów starało się nadać jej sens, ale dopiero w XX wieku ktoś próbował udowodnić jej istnienie w rzeczywistości.

Niektórzy mówili, że to właśnie to regulowało funkcje życiowe każdej żywej istoty, inni, że to oddech utrzymywał ciało przy życiu i zostawiał je dopiero po śmierci. Ale jeśli zgodzili się co do jednego, to wszyscy twierdzili, że gdyby istniało, to dusza byłaby czymś niewidzialnym, czymś, czego nie można by dotknąć ani usłyszeć. Albo tak im się wydawało.

Jednak potem, w 1907 roku, amerykański lekarz o nazwisku Duncan Mac Dougall postanowił położyć kres tej dyskusji o tym, czy dusza istnieje, czy też nie. A jego pomysł, choć prosty, nikomu wcześniej nie przyszedł do głowy i chodziło o próbę sprawdzenia, czy w chwili śmierci człowieka jego waga się zmieni. Zgodnie bowiem z ideami, które się na ten temat opierały, dusza opuściła ciało po śmierci, tak że gdyby była ciężka podczas całego procesu, być może mogłaby udowodnić swoje istnienie.

Pierwszą rzeczą, jaką zrobił Duncan, było oczywiście kupienie “skalaera do łóżek”. A przynajmniej tak to opisał w swojej pracy. I to była skala z wielką precyzją, i to było to, co było konieczne, aby dostrzec najmniejszą zmianę.

Peso Alma 3 300x163 1

Następnie zaczął szukać wolontariuszy, którzy chcieliby wziąć udział w eksperymencie. Nigdy nie powiedział jak to zrobił, ale udało mu się pozyskać 6 mężczyzn, wszystkich umierających i nieuleczalnie chorych, niektórych z gruźlicą, innych z cukrzycą i innymi chorobami. W czasie, gdy byli pod obserwacją, ważył ich wielokrotnie, od momentu przybycia do dnia śmierci. I ta chwila, oczywiście, była najważniejsza.

Imponujące było to, że przy wszystkich 6 okazjach znalazł ten sam wynik. Zaraz po śmierci wolontariuszy odnotował stratę 21 gramów we wszystkich przypadkach. Odkrycie w ten sposób, że dusza istniała i rzeczywiście uciekła, gdy była martwa. Wiadomości o jego odkryciu szybko rozeszły się po gazetach takich jak New York Times i chociaż niektóre władze medyczne nie uznały 6 przypadków za wystarczające do zabezpieczenia sprawy, to jednak przyznano mu uznanie.

Pół wieku później kilku naukowców odkryło, że kiedy pewne struktury mózgu umarły razem z nami i że ich waga wynosiła około 21 gramów, zaprzeczając odkryciu Duncana. Jest jednak jedna rzecz, która nadal poddaje w wątpliwość wyniki, a mianowicie to, że Duncan również przeprowadził ten sam eksperyment na 15 psach i żaden z nich nie wykazał strat, jakie ponoszą ludzie. Tak więc ta część mózgu, która znikała, mogła być po prostu tam, gdzie znajduje się dusza.

wiecej tutaj .https://vk.com/club190035190 mozna logowac sie za pomoca fb
portal zastrzega sobie aby zminiac tresc artykulu

NAJNOWSZE WPISY