NOSOROŻEC-nosorożcowate, nosorożce (Rhinocerotidae) – rodzina dużych ssaków z rzędu nieparzystokopytnych.

GDZIE ŻYJĄ NOSOROŻCE
Obecnie na wolności żyją dwa gatunki nosorożców w Afryce i południowo-wschodniej Azji gdzie żyją trzy gatunki. Dawniej występowały także w Europie. W Polsce można je spotkać jedynie w ogrodach zoologicznych. Ich środowisko naturalne stanowią gęste zarośla. W ciepłe dni wypoczywa w ocienionym miejscu lub chowa się w gęstwinie. Stara się przebywać w okolicy rzek i bagien.

CZYM ŻYWI SIĘ NOSOROŻEC
Nosorożec jest masywnym zwierzęciem, dlatego musi spożywać spore ilości pokarmu, mimo groźnego wyglądu jest roślinożercą. Głównie żywi się trawami i porostami, jednak nie gardzi również młodymi gałązkami drzew, krzewów oraz porastających sawannę ostów. Nosorożec każdego dnia pochłania roślinność stanowiącą około 2% jego masy ciała.

MORFOLOGIA
Nosorożec osiąga długość głowy i tułowia do 375 cm, wysokość w kłębie do 1,6 m. Waży nawet dwie tony, jego ogon choć wydaje się nie wielki mierzy do 60 cm. Nosorożce mają słaby wzrok, dorosły osobnik nie widzi dalej niż na odległość 50 cm. Najlepiej rozwinięte są słuch i węch nosorożców. Ciąża nosorożca trwa od 510 dni nawet do 570 dni. Samica rodzi zwykle jedno młode co 3 lub 4 lata, które waży średnio od 35 do 50 kg, samce nosorożca osiągają dojrzałość płciową w wieku 7 lat a samice nosorożca w wieku 5 lat. Matka opiekuje się cielakiem przez 3 lata, czasem towarzyszy jej samiec. Gdy u matki występuje ruja, młode musi się usamodzielnić. Jądra samca schowane są w jamie brzusznej. Nosorożec żyje zwykle od 30 do 34 lat.

TRYB ŻYCIA NOSOROŻCA
Aktywne od zmierzchu do rana, dobrze pływa ale słabo i rzadko nurkuje. Nosorożec lubi kąpiele błotne, potrafi szybko i długo biegać. W obliczu zagrożenia szarżuje z dużą prędkością na przeciwnika, z natury są bojaźliwe jednak zaniepokojone atakują, ich ataki nie są precyzyjne. Nosorożce z reguły są samotnikami, chociaż zdarzają się niewielkie, zawsze luźne grupy na jednym terenie, zwierzęta te układają w stosy swoje odchody, które okopują za pomocą rogu. Pełnią rolę “słupów granicznych” własnego terytorium.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Nosorożce są zadziwiająco zwinne jak na tak duże zwierzęta, potrafią błyskawicznie zmienić kierunek w biegu. Zmysły słuchu i węchu pomagają tym dużym ssakom w rozpoznawaniu zagrożenia oraz we wzajemnym kontaktowaniu się, Ich ciało pokrywa wyjątkowo gruba skóra bez gruczołów potowych i łojowych, która u niektórych gatunków przybiera formę pancerza. Kończyny są słupowate trójpalczaste zakończone kopytami. W okolicy nosowej posiada jedno lub dwa rogowe wyrośla, pierwsze osadzone na kości nosowej, drugie (jeśli występuje) znajduje się na kości czołowej. Ich uszy są małe. Nosorożec posługuję się swoim rogiem głównie walcząc o terytorium, a także do rozgrzebywania błota. Dzięki CZŁOWIEKOWI stały się one ich przekleństwem. To właśnie przez rogi są zabijane przez kłusowników. W krajach arabskich panuje przekonanie iż ma on uleczalną moc. Spożycie sproszkowanego rogu ma leczyć raka, niwelować efekty kaca a także działać jak afrodyzjak.

Bezwzględność i okrucieństwo człowieka.
Bezwzględność i okrucieństwo człowieka.

GATUNKI NOSOROŻCÓW

–Nosorożec biały -to największy przedstawiciel nosorożców, zagrożony wyginięciem na skutek polowań ze względu na rogi.
Nosorożec biały -to największy przedstawiciel nosorożców, zagrożony wyginięciem na skutek polowań ze względu na rogi.
–Nosorożec czarny -jest to jeden z bardziej pospolitych nosorożców afrykańskich. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony.
Nosorożec czarny -jest to jeden z bardziej pospolitych nosorożców afrykańskich. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony.
–Nosorożec indyjski -ssak o bardzo grubej skórze z charakterystycznymi fałdami. Żyje samotnie, atakuje tylko gdy jest ranny lub ma młode.
Nosorożec indyjski -ssak o bardzo grubej skórze z charakterystycznymi fałdami. Żyje samotnie, atakuje tylko gdy jest ranny lub ma młode.
–Nosorożec jawajski -gatunek dużego ssaka nieparzystnokopytnego z rodziny nosorożców, podobny do nosorożca indyjskiego, jest jednak od niego mniejszy.
Nosorożec jawajski -gatunek dużego ssaka nieparzystnokopytnego z rodziny nosorożców, podobny do nosorożca indyjskiego, jest jednak od niego mniejszy.
–Nosorożec sumatrzański -to najmniejszy nosorożec świata. Tylko nieliczne osobniki żyją na wolności w lasach i w górach na Półwyspie Indochińskim, na Sumatrze i Borneo.
Nosorożec sumatrzański -to najmniejszy nosorożec świata. Tylko nieliczne osobniki żyją na wolności w lasach i w górach na Półwyspie Indochińskim, na Sumatrze i Borneo.
–Nosorożec włochaty -wymarły gatunek znany z epoki lodowcowej. Skórę pokrywała dość długa sierść.
Nosorożec włochaty -wymarły gatunek znany z epoki lodowcowej. Skórę pokrywała dość długa sierść.

CIEKAWOSTKI
*Na czarnym rynku cena za róg nosorożca osiąga niebotyczne sumy.
*Nosorożec nie ma naturalnych wrogów, poza CZŁOWIEKIEM.
*Mimo dużych rozmiarów nosorożec potrafi rozpędzić się do 50km/h.
*Dzięki kąpielom błotnym regulują temperaturę swojego ciała, a także chronią grubą skórę przed insektami.
*Kopulacja może trwać nawet 60 minut.
*Notowano przypadki atakowania człowieka przez nosorożca.

nosorożec02 840x480 - NOSOROŻEC-nosorożcowate, nosorożce (Rhinocerotidae) – rodzina dużych ssaków z rzędu nieparzystokopytnych.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related posts